START

ORGANIZATORZY

PROGRAM

DOBROCZYŃCY

HISTORIA

DO POBRANIA

GALERIA

LINKI

KSIĘGA GOŚCI

KONTAKT

 
 

pod honorowym patronatem Arcybiskupa Poznańskiego Stanisława Gądeckiego

 ::.. ŚREMSONG 2007 ..::

 
 

 

XVI WIELKOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ ŚREMSONG 2007
Śrem – 14 - 19 maj 2007 roku

 

Notka prasowa
 

XVI WIELKOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ ŚREMSONG 2007
 

Przez tydzień (14 – 19 maja) Śrem rozbrzmiewał piosenką religijną śpiewaną przez chóry, zespoły i solistów. Łącznie 1399 wykonawców wyśpiewało 220 piosenek, nie licząc tych śpiewanych w holu, na trawniku, w drodze na stołówkę, w oczekiwaniu na werdykt jury, podczas noclegu, w autobusach i na koncercie Gościa. Śpiewają wszędzie i coraz piękniej. Zdaniem jury, któremu przewodniczyła w tym roku Marzena Michałowska, ŚREMSONG 2007 zapisał się bardzo wysokim poziomem: aż 28 wyróżnionych prezentacji (uzyskały powyżej 24 pkt. na 30 możliwych), a tylko 6 prezentacji oceniono niewiele poniżej 20 pkt. Przyjeżdżają z bliska i z daleka (najdalej miały „Leśne Elfy” z Lądka Zdrój) nie po wielkie nagrody (w tym roku Sp-nia Inwalidów „Warta” uszyła jasieczki dla wyróżnionych), ale dla specyficznej atmosfery śremsongowego spotkania i z marzeniem zdobycia Nagrody Głównej – Statuetki Zakonnika. I wciąż nas zadziwiają determinacją pokonywania wielu trudności (od przygotowania prezentacji do organizacji i sfinansowania przejazdu i akredytacji) dla tej zwykłej - a tak niezwykłej - Statuetki, wykonanej z drewna i polaru przez Kasię Stachowską-Mendyka (projektantki corocznej wersji Franciszka-symbolu ŚREMSONGU). W tym roku 10. szczęśliwców zawiezie Ją do Przeźmierowa, Inska (koło Szczecina), Lądka Zdroju, Sompolna, Kobylina, Czempinia, Poznania i Włoszakowic, a jedna zostanie w Śremie (wyśpiewana przez Chór Concentio). Chcąc podkreślić ogromną rolę opiekunów, od dwóch lat na Koncercie Laureatów wręczane są nagrody: Burmistrza Śremu dla opiekunów wyróżnionych i Starosty Śremskiego dla opiekunów laureatów Nagrody Głównej.

Koncert Laureatów kończy Przegląd i jest prezentacją wszystkich wyróżnionych. To kolejny wysiłek dla uczestników organizacji dojazdu na sobotni koncert. W tym roku tylko Scholi z Poznania inne obowiązki dyrygentki uniemożliwiły uczestnictwo w Koncercie, pozostałych 27. wyróżnionych wyśpiewało Śremianom najlepsze prezentacje XVI Przeglądu podczas dwu i pół godzinnego koncertu..

18 maja po raz trzeci ŚREMSONG śpiewał Pamięci Jana Pawła II. Po rannej Mszy św. i przypadających na ten dzień przesłuchaniach, młodzież bawiła się pięknie na koncercie zespołu Deus Meus, po którym poszliśmy na Rondo Jana Pawła II zapalić Mu urodzinowe światełko i zaśpiewać ukochaną „Barkę”.


 

XVI Wielkopolski Przegląd Piosenki Religijnej ŚREMSONG 2007 zapisujemy w pamięci i z tą samą radosną niecierpliwością rozpoczynamy oczekiwanie na uczestników ŚREMSONGU 2008; aby spotkać znajome twarze, poznać nowe i razem odkrywać wciąż od nowa, że: „Bóg uśmiecha się kiedy widzi, że człowiek śpiewa” (R. Tagore ).

Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagali w organizacji ŚREMSONGU 2007 i tym którzy zaglądali do Klubu Odlewnika w czas jego trwania.

Gabriela Wasielewska Janusz T. Skotarczak
Dyrektor Organizacyjny Dyrektor Artystyczny

SKŁAD JURY:

Przewodnicząca: Marzena Michałowska – śpiewaczka nagradzana w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wokalnych, asystentka prof. Grażyny Flicińskiej Panfil na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Koncertuje w kraju i zagranicą, prowadzi również kursy emisji głosu. Zarejestrowano i wydano 7 albumów płytowych z jej udziałem.

Sławomir Olgierd Kramm – absolwent Akademii Muzycznej w poznaniu na wydziale wokalno-aktorskim. Koncertuje w Polsce i zagranicą, współpracuje z Filharmonią Poznańską oraz innymi teatrami operowymi, a od kilku miesięcy jest solista Capelli Zamku Rydzyńskiego. W swoim repertuarze posiada około 100 arii z różnych oper i musicali oraz ponad 100 pieśni. Jest jedynym śpiewakiem polskim wykonującym pieśni japońskie w oryginalnym języku.

Leopold Twardowski – wokalista, gitarzysta, kompozytor i aranżer. Lider Inicjatywy Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała”, oraz Poznańskich Zaduszek Jazzowych w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu. Przez kilka lat śpiewał jako solista w czasie spotkań „Lednica 2000”. Uczestniczył w nagraniu teledysków m.in. „Ichtis” i „Wypłyń na głębię”. Na codzień współpracuje z wieloma cenionymi muzykami poznańskimi koncertując zarówno na scenie kameralnej , jak i na estradzie.

Benigna Jaskulska dodatkowy juror dnia młodzieżowego –absolwentka UAM (filologia polska), Akademii Muzycznej w Poznaniu, Hochschule fur Musik w Wiedniu (śpiew solowy). Koncertuje w Polsce, Europie i Azji jako solistka w wielkich formach oratoryjno-kantatowych oraz wykonuje solowe recitale. Zrealizowała nagrania dla amerykańskiej fonografii i kinematografii oraz Polskiego Radia i Telewizji. Obok pracy artystycznej, prowadzi działalność dydaktyczną w Liceum Muzycznym, Studium Muzyki Sakralnej, chórach „Skowronki” i „Poznańskie Słowiki”, oraz jako wykładowca licznych kursów interpretacyjno-wykonawczych muzyki wokalnej.

 

WYRÓŻNIENI ŚREMSONG 2007

 

WTOREK 15 MAJA

 1. Zespół „Aniołki” ze Szkoły Podstawowej nr 65 w Poznaniu.

 2. Zespół „Allegro” z Centrum Kultury w Czempiniu.

 3. Zespół „Cantantes Domino” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach.

 4. Zespól „Serdeczne Nutki” z Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie.

 5. Zofia Banaszak z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wlkp.

 6. Zuzanna Stachura z Parafii p.w. św. Antoniego Padewskiego w Przeźmierowie.

ŚRODA 16 MAJA

 1. Ewa Moskalik ze Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp.

 2. Schola z Parafii p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu.

 3. Chórek „Triola” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach

 4. Halina Kaczmarek z Włoszakowic

 5. Paweł Kaczmarek z Włoszakowic.

CZWARTEK 17 MAJA

 1. Marta Kochan z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Górze.

 2. Zespół „Tory” z Gimnazjum im. K. Sosnkowskiego w Opalenicy.

 3. Krzysztof Jaskólski z Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu.

 4. Maria Sobusiak z Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu.

 5. Sebastian Bąkowski z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie.

 6. Joanna Sych z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie.

 7. Grupa Liturgiczna z Szewc.

 8. Katarzyna Zawada z Ośrodka Kultury w Żegocinie.

PIĄTEK 18 MAJA

 1. Małgorzata Jamroży z Parafii p.w. św.Józefa w Ińsku.

 2. Beata Andrzejewska z Gimnazjum w Kobylinie.

 3. Zespół „Leśne Elfy” ze Szkoły Podstawowej w Lądku Zdroju.

 4. Chór Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Jadwigi Borzęckiej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu.

 5. Zespół „Elo Koper” z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Puszczykowie.

 6. Grupa Artystyczna „Skoczki” z Biblioteki Miasta i Gminy w Skokach.

 7. Chór „Cantantes Domino” z Parafii p.w. Św. Krzyża w Szamotułach.

 8. Żeński Chór „Concentio” ze Śremskiego Ośrodka Kultury w Śremie.

 9. Karol Zachariasz z Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie.

NAGRODĘ GŁÓWNĄ – STATUETKĘ ZAKONNIKA OTRZYMALI:

 1. Zespół „Allegro” z Centrum Kultury w Czempiniu.

 2. Zuzanna Stachura z Parafii p.w. św. Antoniego Padewskiego w Przeźmierowie.

 3. Schola z Parafii p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu.

 4. Halina Kaczmarek z Włoszakowic

 5. Maria Sobusiak z Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu.

 6. Sebastian Bąkowski z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie.

 7. Małgorzata Jamroży z Parafii p.w. św.Józefa w Ińsku.

 8. Beata Andrzejewska z Gimnazjum w Kobylinie.

 9. Zespół „Leśne Elfy” ze Szkoły Podstawowej w Lądku Zdroju.

 10. Żeński Chór „Concentio” ze Śremskiego Ośrodka Kultury w Śremie.